רציף הרברט סמואל 46, תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

דלקת בחוט השדרה

עמוד הביתבלוג › דלקת בחוט השדרה

מהי דלקת בחוט השדרה – Transverse Myelitis

דלקת בחוט השדרה
דלקת בחוט השדרה

דלקת בחוט השדרה Transverse Myelitis נכללת בקטגוריה של מחלות נוירולוגיות. מדובר בדלקת שמתהווה במערכת העצבים וגורמת לפגיעה בשכבת המיאלין שעוטפת ומבודדת את סיבי העצב. כתוצאה מכך נוצר שיבוש במעבר של האותות העצביים, והדבר בא לידי ביטוי בתסמינים שונים הכוללים כאבים, אובדן של תחושה, הרגשת חולשה בגפיים, אי שליטה בסוגרים, שיתוק שרירים ובעיות מעיים.

הגורמים לדלקת בחוט השדרה

על פי השערות החוקרים, ישנם מספר גורמים הקשורים לדלקת בחוט השדרה:

  • זיהום ויראלי או חיידקי במערכת העיכול או בדרכי הנשימה. בדרך כלל הדלקת מתפתחת לאחר שהחולה מחלים ומתאושש מהזיהום.
  • נגיפים שפוגעים ישירות בחוט השדרה כדוגמת נגיף ההרפס שמחולל אבעבועות רוח ושלבקת חוגרת. קיימים נגיפים שיוצרים תגובה אוטואימונית אשר מעוררת דלקת בחוט השדרה. גם מחלות חיידקיות כדוגמת ליים עלולות לגרום לדלקת.
  • טרשת נפוצה המאופיינת בפגיעה של המערכת החיסונית בשכבת המיאלין באזורי חוט השדרה והמוח, וכן מחלות אוטואימוניות אחרות כגון זאבת ותסמונת סיוגרן.
  • קיימות עדויות לפיהן חיסונים כנגד מחלות זיהומיות, טטנוס ודיפטריה עלולים להוות גורמי סיכון לדלקת בחוט השדרה.

תסמיניה של הדלקת

דלקת בחוט השדרה באה לידי ביטוי בתסמינים שונים. בדרך כלל היא מלווה בכאבים חדים באזור הגב שמקרינים לאזורים אחרים בגוף. בין התסמינים הבולטים נמנות גם תחושות חריגות כמו אובדן תחושה, עקצוצים, צריבה, תחושת קור ורגישות לשינויי טמפרטורה, רגישות למגע של בגדים ועוד.  הדלקת מתאפיינת גם בחולשה בגפיים עד כדי שיתוק גפיים במקרים של דלקת חריפה וחמורה. כמו כן, אנשים סובלים מהדלקת מדווחים על בעיות במעיים, עצירות, חוסר שליטה בסוגרים ובריחת שתן.

כיצד ניתן לאבחן דלקת בחוט השדרה

כאשר מופיעים תסמינים כמתואר לעיל, יש לקבוע פגישה עם רופא אורתופד או נוירולוג לצורך אבחון. במסגרת האבחון, הרופא עורך תשאול רפואי מלא לבחינת הרקע האישי והמשפחתי של הנבדק וכן  בדיקה גופנית. בהתאם לממצאי הבדיקה הראשונית ייערכו בדיקות מעבדה ובדיקות הדמיה שונות: בדיקות דם לבחינת נוגדנים או לזיהוי זיהומים שיכולים לחולל דלקת בעמוד השדרה, בדיקת MRI  שיכולה להדגים את הדלקת, וכן ניקור מותני שבמהלכו מנקזים נוזל שדרה ומאתרים ממצאים חריגים שמעידים על דלקת.

דרכי טיפול בדלקת בחוט השדרה

טיפול בדלקת בחוט השדרה נעשה בדרך כלל על ידי מתן מינון גבוה של סטרואידים לתוך הווריד. במקרים בהם מטופלים אינם מגיבים לסטרואידים, האלטרנטיבה היא ביצוע החלפת פלסמה שבמהלכה מוציאים את הדם מהגוף ומחזירים אותו עם פלסמה חלופית, זאת על מנת להיפטר מהנוגדנים המעורבים בדלקת. במקרים המאופיינים בכאבים עזים יומלץ טיפול במשככי כאבים, ובהתאם לנדרש ניתנות גם תרופות לבעיות שרירים ולהפרעות במעיים או בשתן.

מחלקת נוירולוגיה רופאים

דילוג לתוכן