רציף הרברט סמואל 46, תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

אנצפלופתיה

עמוד הביתבלוג › אנצפלופתיה

מהי אנצפלופתיה מוחית ומהם סוגיה?

אנצפלופתיה מוחית היא תסמונת שמשותפת למספר גדול של תפקודי מוח לקויים הנגרמים

אנצפלופתיה
אנצפלופתיה

מסיבות שונות. למעשה מדובר בכל מחלה אשר פוגעת בתפקודו של המוח וקשורה בהרס רקמת המוח או ניוונה.

 

סוגים שונים של אנצפלופתיה מוחית

ישנם סוגים שנים של אנצפלופתיה מוחית וביניהם:

אנצפלופתיה ע”ש ורניקה – מאופיינת במחסור חמור ופתאומי בתיאמין – ויטמין b1. מחסור זה נובע לרוב מאלכוהוליזם או מהקאות בלתי פוסקות. בין התסמינים הראשונים נמנים בלבול, ראייה כפולה או תנועות לא רגילות בעיניים וכן דלקת גרון. בהמשך וכתוצאה מפערים בזיכרון, החולים עלולים לבדות עובדות וחוויות שלא קרו להם למעשה. המחלה הינה אקוטית ודורשת טיפול, אחרת החולה עלול להגיע למצב של תרדמת ואפילו מוות. הטיפול ניתן על ידי עירוי ויטמין b1 , אך לעיתים גם הטיפול אינו מצליח למנוע נזק מוחי תמידי.

אנצפלופתיה  מיטכונדריאלית  MELAS – מדובר בסוג מסוים של דמנציה שתוקפת אנשים בכל גיל, ואשר רוב תסמיניה מופיעים בגיל צעיר (פחות מ-20). היא נוצרת עקב פגם מטבולי הנובע מפגם גנטי ב-DNA מיטוכונדריאלי. האנצפלופתיה המיטוכונדריאלית מאופיינת בכאבי ראש, מחלות שריר מהצטברות חומצה לקטית בדם וכן התקפי שיתוק זמניים שמתנהגים בדומה לשבץ.

אנצפלופתיה אפילפטית – קבוצת תסמונות אפילפטיות, שהמוקדמות שבהן מופיעות בתקופת הינקות, והמאוחרות עד סוף העשור הראשון בחיי הילד. ביניהן נמנית אפילפסיה קשה שמובילה לפיגור שכלי, הסתמנות אוטיסטית או ליקויים אחרים של שפה ומוטוריקה.

 

אבחון אנצפלופתיה מוחית

אבחון אנצפלופתיה מוחית נעשה על ידי נוירולוג המבצע בדיקה מקיפה ויסודית של החולה. כמעט תמיד נוירולוג צריך להיעזר לצורך האבחון בבדיקת אלקטרואנצפלוגרפיה – EEG שמציגה רישום של הפעילות האלקטרומגנטית במוח. בבדיקת אלקטרואנצפלוגרפיה במקרה של אנצפלופתיה מוחית תמונת הרישום בין הפרכוסים איננה תקינה.

 

דרכי טיפול

טיפול באנצפלופתיה קשור בסוג המחלה עצמה. כך למשל במידה ומדובר באנצפלופתיה אפילפטית נדרש טיפול באפילפסיה. מכיוון שמדובר בתסמונת הקשורה במחלה אפילפטית, טיפול באפילפסיה ייתן בעצם מענה לאותה אנצפלופתיה.

רופאי המחלקה

דילוג לתוכן