בית גאון (גיבור לשעבר) קומה 12 רח׳ פרופסור יחזקאל קויפמן 6 תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00

אבנים בכיס המרה

עמוד הביתבלוג › אבנים בכיס המרה

על כיס המרה בכלל ועל אבנים בכיס המרה בפרט

אבנים בכיס המרה הן בעיה רפואית שכיחה בקרב אנשים מבוגרים, למרות שישנו גם אחוז

אבנים בכיס המרה
אבנים בכיס המרה

מסוים של ילדים הלוקים בה. בכל אופן, שכיחות המחלה עולה לאחר גיל 40 ומגיעה ל-33% לאחר גיל 80. כדי להבין באיזו מחלה מדובר, חשוב להבין קודם מהו תפקידו של כיס המרה וכיצד הוא פועל. כיס המרה הוא המחסן של נוזלי המרה המיוצרים באיבר השכן לו – הכבד. מכיס המרה מופרשים מיצי המרה אל המעי על מנת לסייע בספיגת מזונות שונים. למעשה, ניתן לחיות גם ללא כיס מרה ואף לנהל חיים רגילים בלעדיו.

 

הגורמים להיווצרות אבנים בכיס המרה

אבנים בכיס המרה נוצרות עקב שינויים וחוסר איזון בהרכב מיצי המרה, לרוב כתוצאה ממצבי מחלה וזיהומים שונים. השינויים וחוסר האיזון יוצרים משקעים בכיס המרה, שהופכים עם הזמן לאבנים העשויות בעיקר מכולסטרול (ללא קשר לרמת הכולסטרול של האדם) ולעיתים נדירות יותר מסידן וצבעי מרה.

 

תסמינים וסיבוכים

במקרים רבים, הימצאות אבנים בכיס המרה אינה מלווה בתסמינים כלשהם, ולא פעם קורה שהאבנים אף מתגלות באקראי במסגרת בירור רפואי הנעשה מסיבה אחרת. עם זאת, לעיתים המחלה מלווה בתסמינים כגון עוויתות בכיס המרה כתוצאה מאבן החוסמת את פתח כיס המרה, כאב כרוני בצד ימני עליון של הבטן, בחילות ואי סבילות למזונות שומניים.

הסיבוכים כוללים דלקת חריפה בכיס המרה, דלקת בלבלב כתוצאה מאבן שחוסמת את פתח צינור הלבלב, וכן צהבת חסימתית וזיהום בכבד שנגרמים מאבן בצינורות המרה המצויים מחוץ לכיס המרה. סיבוכים אלה יכולים להופיע בדרגות חומרה שונות ואף לסכן חיים. לפיכך, עם הופעת אחד או יותר מהם, מומלץ לבצע כריתה של כיס המרה.

 

אבחון אבנים בכיס המרה

הדרך הפשוטה ביותר לאבחון אבנים בכיס המרה היא לבצע בדיקת אולטרסאונד בטן במסגרת מכון אולטרסאונד. מכיוון שמדובר בבדיקה פשוטה ובטוחה, נטולת קרינה ולא פולשנית, הרי שמומלץ לבצעה בכל מקרה בו מופיעים תסמינים שניתן לייחסם לאבנים בכיס המרה. במקרים רבים, תסמינים אלו דומים לתסמיני בעיות אחרות של מערכת העיכול העליונה, לכן חשוב לבצע בדיקת אולטרסאונד כדי לוודא מה הגורם לתסמינים.  במקרה שבדיקה זו אינה מעלה תוצאות חד משמעיות, יומלץ לבצע סיטי בטן.

 

דרכי טיפול לסילוק אבנים מכיס המרה

כיום, הטיפול המקובל והמומלץ ביותר הוא כריתת כיס המרה. זאת מאחר שניתוח להוצאת האבנים לא יפתור את הבעיה, שכן עם הזמן יתפתחו אבנים חדשות בכיס המרה. גם טיפולי ריסוק אבנים או המסתן באמצעותי תרופות כבר אינם נהוגים כיום.  ברוב המקרים הניתוח לכריתת כיס המרה יבוצע בשיטה הלפרוסקופית על ידי החדרת מכשור להוצאת כיס המרה דרך 4-3 נקבים קטנים בדופן הבטן. שיטה זו מהווה תחליף יעיל ומוצלח לניתוחי חתך גדולים בבטן, הן בשל ההחלמה הקלה יחסית והן מההיבט האסתטי-קוסמטי.

דילוג לתוכן