רציף הרברט סמואל 46, תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

טיפול בטיקים

עמוד הביתמחלקת נוירולוגיה › טיפול בטיקים
טיפול בטיקים
טיפול בטיקים

טיפול בטיקים בתל אביב מדיקל סנטר

המרכז הרפואי תל אביב מדיקל סנטר מספק שירותים בסטנדרט הגבוה ביותר בתחום הנוירולוגיה. אנו מעמידים לרשות המטופלים נוירולוגים מומחים שמתמחים במחלות ילדות ובגרות ויודעים להתאים לכל מטופל טיפול בטיקים בהתאם לצרכיו.
טיקים הם תופעה נוירולוגית שיכולה להתבטא ברמות חומרה שונות. היא מתאפיינת בהפעלות קצרות ולא רצוניות של שרירים וכן בתנועות ו/או קולות בלתי צפויים. הטיפול בטיקים יכול להתבצע במספר אופנים, ויש להתאים לכל מטופל תכנית טיפול על ידי נוירולוג או נוירולוג ילדים מומחה.
בתל אביב מדיקל סנטר אנו נוקטים בכל דרכי הטיפול: טיפול שמרני, טיפול נפשי וטיפול תרופתי.
במידת הצורך תוכלו לקבוע תור לרופא ולהתחיל טיפול, תוך קבלת החזר מלא או חלקי עבור בעלי ביטוחי בריאות פרטיים וביטוחים משלימים מתאימים.

במחלקת נוירולגיה של תל אביב מדיקל סנטר המומחה המתמחה בטיפול בטיקים אצל מבוגרים זה נוירולוג בכיר ד״ר יהונתן ריינר מומחים לטיפול בתיקים אצל ילדים אלו נוירולוגים ילדים ד״ר יפעת קוינט וד״ר שי מרקו.

מהם טיקים וממה הם נגרמים?

טיקים ידועים גם בתור עוויתות לא רצוניות, ולא יודעים עדיין בדיוק מה המנגנון שגורם להם. ידוע שיש קשר הדוק בין טיקים וחרדות, והסובלים מחרדה ומתח נפשי מפתחים יותר טיקים. בשונה ממחלת פרקינסון, הטיקים הם קצרים ולא רצוניים, ולא מתבטאים בתור תנועה קטועה. הטיקים יכולים להיות תנועתיים או ווקליים, ולהתבטא בתור טיקים בפנים, טיקים בצוואר, טיקים בראש, טיקים בגבה, טיקים באף או קולות לא רצוניים ואפילו קללות ואמירות מגונות. טיקים בשינה לא קשורים בדרך כלל לטיקים בערות, ומתייחסים אליהם אחרת רפואית. תסמונת טורט או טוראט (Tourette Syndrome או TS) היא ריבוי של טיקים, בדרך כלל בחומרה גבוהה, שמתחיל בגיל הילדות ובדרך כלל חולף עם גיל ההתבגרות. אבחון טיקים מתבצע בדרך כלל קלינית על ידי הרופא בהתאם לסיפור המטופל ומשפחתו, אך ניתן גם לבצע בדיקת EEG בכדי למפות את הפעילות המוחית המובילה אליהם.


נוירולוגים במרכז


אפשרויות שונות של טיפול בטיקים בתל אביב מדיקל סנטר

להלן נפרט על אפשרויות שונות של טיפול בטיקים שאנו מספקים בתל אביב מדיקל סנטר, ונבין למי מתאים כל סוג טיפול:

 • טיפול שמרני: טיפול שמרני בטיקים הוא למעשה הימנעות מטיפול, ככל שהטיקים לא חמורים ולא פוגעים בשגרת החיים של המטופל ומשפחתו. בחלק גדול מהמקרים, בעיקר בילדים, טיקים הם מצב חולף, ועם גיל ההתבגרות בדרך כלל ייעלמו. עם זאת, חשוב מאוד להיות במעקב אחרי התרחשות הטיקים וחומרתם, משום שאם בוחרים בטיפול שמרני ומעקב והמצב מחמיר – יתכן שתהיה החמרה נוספת או התקבעות של הטיקים.
 • טיפול נפשי: מכיוון שיש קשר הדוק בין טיקים וחרדות ומצב נפשי באופן כללי, טיפול נפשי יכול להיות בעל יעילות גבוהה בדיכוי הטיקים. טיפולים כמו HRT (היפוך הרגלים), ERP (חשיפה ומניעת תגובה) ו-CBT (קוגניטיבי התנהגותי) נמצאו יעילים במיוחד בהקשר זה.
 • טיפול תרופתי: טיפול תרופתי בטיקים מתבצע באמצעות מספר תרופות, שניתן לחלק לארבע קבוצות עיקריות:
  • חוסמי דופמין כמו הלופרידול, פימוזיד וקלוזאפין נמצאו יעילים במידה גבוהה לטיפול בטיקים, אך הם יכולים להיות בעלי תופעות לוואי משמעותיות כמו הפרעה בקצב הלב, רעד ותחושת אי שקט.
  • אלפא-2-אגוניסטים כמו קלונידין מפחיתות את חומרת הטיקים, אך ביעילות נמוכה מזו של חוסמי הדופמין, וכן עלולים ליצור התמכרות.
  • בנזודיאזפינים כמו קלונקס גם הם יעילים פחות מחוסמי הדופמין ועלולים לגרום להתמכרות, כאבי ראש ועייפות.
  • טטראבנזין המוכרת בישראל בשם קסנזין יעילה לטיפול בתסמונת טורט ובטיקים קשים, והיא בעלת פחות תופעות לוואי מחוסמי הדופמין.

תל אביב מדיקל סנטר – מענה ברמה הגבוהה ביותר בתחום הנוירולוגיה

בתל אביב מדיקל סנטר אנו מעניקים למטופלינו מענה נוירולוגי מקצה לקצה. החל בפגישה עם נוירולוג וליווי של צוות מולטי-דיסציפלינרי, דרך אבחנה וסיווג של הטיקים, ועד התאמת הטיפול המיטבי לכל מטופל ומטופל – אצלנו תקבלו את כל המענה הרפואי שנחוץ לכם, עם ציוד הבדיקה המתקדם ביותר וכל אפשרויות הטיפול, תחת קורת גג אחת.

מחלקת נוירולוגיה רופאים

דילוג לתוכן