רציף הרברט סמואל 46, תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

אורודינמיקה

עמוד הביתמחלקת אורולוגיה › אורודינמיקה
אורודינמיקה
אורודינמיקה

בדיקת אורודינמיקה בתל אביב מדיקל סנטר

אורודינמיקה (Urodynamic evaluation), שידועה גם בתור אורודינמיקה מורכבת, היא בדיקה אותה ניתן לבצע בתל אביב מדיקל סנטר, לצורך הערכת תפקוד מערכת השתן של המטופל. הבדיקה באה לסייע באבחנה וטיפול של מחלות דרכי השתן השונות, לרבות מחלות ראשוניות של שרירי השלפוחית, שלפוחית רגיזה, שלפוחית כאובה, בריחת שתן כתוצאה ממחלות ערמונית כמו פרוסטטיטיס או סרטן הערמונית ועוד.

בדיקה זו מתבצעת במסגרת מחלקת אורולוגיה בתל אביב מדיקל סנטר, דרכה ניתן גם לתאם בדיקות אורולוגיות נוספות כמו:

את הבדיקות ניתן לתאם דרך תל אביב מדיקל סנטר ולקבל החזר מלא או חלקי עבור בעלי ביטוחי בריאות פרטיים וביטוחים משלימים מתאימים.

לקבוע תור לבדיקת אורודינמיקה
לקבוע תור לבדיקת אורודינמיקה
037712804

מתי צריך לבצע בדיקת אורודינמיקה?

בדיקת אורודינמיקה מורכבת היא בדיקה אותה מבצעים כאשר יש סימפטומים של הפרעה בתפקוד מערכת השתן, להערכת מחלות אורולוגיות שונות. הסימפטומים השכיחים שמובילים לצורך בבדיקת אורודינמיקה הם בריחת שתן, אצירת שתן, מאמץ מוגבר במתן שתן והפרעות אחרות מסוג זה. הבדיקה גם מתבצעת לעתים קרובות לפני ניתוחים או פרוצדורות במערכת השתן, להערכת תפקוד שרירי מערכת השתן (השלפוחית והסוגר) לפני ביצוע הפרוצדורה, ולהשוואה למצב אחריה עבור הערכת ההצלחה.

פרופסור אלכסנדר ציביאן
מומחה בכירורגיה אורולוגית
לקבוע תור 03-7712804

כיצד מתבצעת הבדיקה ומה צריך לדעת עליה?

בדיקת אורודינמיקה ידועה גם בתור אורודינמיקה מורכבת משום שמדובר בבדיקה מורכבת ומסובכת יותר מהבדיקה הפשוטה יותר להערכת תפקוד מערכת השתן – אורופלומטריה (שניתן לתאר משום כך גם בתור אורודינמיקה פשוטה).
הבדיקה מתבצעת במספר שלבים:

  • השלב הראשון הוא הכנה לבדיקה, במסגרתה לוקחים דגימות שתן מהמטופל כשבוע לפני ביצוע הבדיקה, בכדי לוודא שאין דלקת בדרכי השתן ונוכחות של חיידקים באשר הם.
  • הבדיקה מתחילה בהחדרה של צינור זעיר (צנתר) דרך פתח השתן של המטופל, דרכו תבוצע הבדיקה עצמה, והחדרה של צנתר נוסף דרך פי הטבעת או הנרתיק של המטופלים, שנועד למדוד את הלחצים המופעלים על שרירי שלפוחית השתן.
  • בשלב הבא, יוחדרו נוזלים דרך הצנתר שבשלפוחית השתן לתוך השלפוחית, בעוד הצנתר השני מודד ומתעד את הלחצים המופעלים על השלפוחית באופן הדרגתי עם מילוי השלפוחית. בשלב זה המטופל גם יתבקש לתאר את דחף השתן שהוא מרגיש בכל עת, והדבר יירשם גם כן.
  • לאחר מילוי השלפוחית, תתבצע הערכה אורופלומטרית – המטופל יתבקש להתרוקן לתוך אסלה מיוחדת המתעדת את עוצמת זרם השתן. במקביל, יימדדו גם הלחצים המופעלים בשרירי השלפוחית תוך כדי ההתרוקנות.

הבדיקה לא מתבצעת תחת הרדמה או טשטוש, ויש צורך בשיתוף פעולה של המטופל תוך כדי ביצוע שלה. משך הבדיקה הוא בין 15 ל-20 דקות, ואין צורך באשפוז עבורה או התאוששות אחריה.
לבדיקה יש תופעות לוואי קלות כמו חוסר נוחות במערכת השתן, קושי במתן שתן ודימום בשתן בימים לאחר ביצוע הבדיקה. אם הסימפטומים הללו מתארכים או אם מופיע חום מעבר ליום-יומיים לאחר הבדיקה, יש לפנות ללא דיחוי לבירור רפואי.
הבדיקה מפוענחת על ידי אורולוג מומחה.

בדיקת אורודינמיקה מורכבת – שירות מלא בתל אביב מדיקל סנטר

כאמור, בדיקת אורודינמיקה מורכבת היא אחת הבדיקות החשובות ביותר בתחום האורולוגיה, והיא משמשת לאבחנה של מחלות שונות בדרכי השתן ולהערכת תפקוד מערכת השתן לפני או אחרי ניתוח. ניתן לבצע את הבדיקה בתל אביב מדיקל סנטר, במחלקת האורולוגיה ובמערך הבדיקות והמעבדות המתקדם שבמרכז. בתל אביב מדיקל סנטר תוכלו לתאם תור לפגישה עם רופא מומחה, לבדיקת אורודינמיקה ולכל בדיקה אחרת שתצטרכו ולבסוף גם להגיע אל הרופא המומחה שיתאים לכם את הטיפול המיטבי – והכל תחת קורת גג אחת.

אורולוגיה רופאים

דילוג לתוכן