בית גאון (גיבור לשעבר) קומה 12 רח׳ פרופסור יחזקאל קויפמן 6 תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00

ניתוח שקדים

עמוד הביתבלוג › ניתוח שקדים

מהם שקדים ומהו ניתוח להסרת שקדים?

ניתוח להסרת שקדים נמנה בין הניתוחים הנפוצים והאפקטיביים ביותר ברפואת אף אוזן גרון. השקדים ממוקמים בחלקו האחורי של הפה, משני הצדדים של בסיס הלשון. הם מהווים חלק ממערכת הלימפה בגופנו, אשר

ניתוח שקדים
ניתוח שקדים

נמנית על המערכת החיסונית, שנלחמת בחיידקים, וירוסים ומזהמים שונים שנכנסים לגוף דרך הפה. לעיתים השקדים גדלים ונעשים רגישים ואדומים בתגובה לזיהום כלשהו שחודר לגוף, ואז שוקלים להסירם באמצעות ניתוח. בילדות השקדים גדולים ואילו בגיל מבוגר הם מצטמקים, לכן לבצע ניתוח שקדים לילדים שכיח יותר מאשר ניתוח שקדים למבוגרים.

מתי עולה הצורך בניתוח שקדים?

בעבר, כל ילד שסבל מדלקות לוע חוזרות ו/או שאותרו אצלו שקדים מוגדלים, היה עובר ניתוח שקדים.  כיום ההתוויות השתנו, וההמלצה לעבור ניתוח שקדים לילדים או מבוגרים הינה במקרים הבאים:

  • השקדים המוגדלים חוסמים את המעבר התקין של אוויר, וגורמים לאפיזודות של הפסקות נשימה בזמן השינה.
  • דלקות חוזרות בלוע – אם יש מספר דלקות רב בשנה כתוצאה מזיהום חיידקי ובליווי חום, כאבים, נפיחות בלוטות בצוואר ותפליטים לבנים על גבי השקדים, רופא אף אוזן גרון עשוי להמליץ על ניתוח שקדים.
  • ריח רע בפה כתוצאה משיירי מזון שחודרים לאזור השקד.
  • חשד לגידול יכול לגרום להחלטה לבצע ניתוח שקדים למבוגרים. 

מתי עושים ניתוח שקד שלישי?

בנוסף לשקדים הרגילים ישנו שקד שלישי, שממוקם בצד האחורי של האף ומשתייך אף הוא למערכת הלימפתית. גם השקד השלישי מוגדל בילדות ומצטמק עם השנים. לעיתים הוא עלול לגרום לבעיות כגון: חסימת האף, נשימה מהפה בלבד, נזלת כרונית, פגיעה בכושר השמיעה כתוצאה מנוזלים באוזניים, נחירות והפסקות נשימה בזמן השינה. במקרים כאלה שוקלים לבצע ניתוח שקד שלישי להסרתו.

ניתוח להסרת שקדים – הכנות ומהלך

ניתוח שקדים מתבצע במרכז רפואי מסודר ע”י מומחה אף אוזן גרון. ניתן לבצע את הניתוח במסגרת מרכז רפואי תל אביב מדיקל סנטר ע”י ד”ר מקסים סוקולוב – באופן פרטי או בהסדר עם חברת ביטוח בה יש למנותח ביטוח פרטי.

לפני ניתוח שקדים יש לבצע בדיקות דם – ספירה ותפקודי קרישה. מבוגרים שנוטלים תרופות מדללות דם יפסיקו ליטול אותן 10 ימים לפני הניתוח בתיאום עם רופא משפחה ועם המנתח. לפני הניתוח נדרש צום של 6 שעות, כשילדים מורשים לשתות שתייה צלולה עד שעתיים לפני הניתוח. הניתוח נעשה תחת הרדמה כללית קצרה.

במהלך הניתוח המנתח כורת את השקדים דרך חלל הפה מבלי לבצע חתכים על עור הפנים. הסרת השקדים נעשית בשיטות שונות ובעזרת סוגים שונים של מכשור ניתוחי ייעודי בהתאם להחלטת הרופא. כל השיטות הינן בטוחות ויעילות.

החלמה ותוצאות

פרק הזמן להחלמה מניתוח שקדים הינו כשבוע, במהלכו מומלץ ליטול משככי כאבים ולאכול מזון פושר ורך כעבור שבועיים-שלושה כבר אפשר להתרשם מתוצאה סופית של הניתוח. לאחר הניתוח ייתכנו תופעות כמו חום קל, בחילות והקאות, כאב בלוע, כאבי אוזניים, תפליט לבן באזור הניתוח, שינוי זמני בקול וריח רע מהפה. כל אלה אמורים לחלוף תוך זמן קצר. במקרה של דימום מחלל הפה – יש לעדכן את המנתח.

ניתוח שקדים הוא בעל אחוזי הצלחה גבוהים, ובמקרים רבים מביא לשיפור משמעותי באיכות החיים, להיעלמות הדלקות בלוע או לירידה משמעותית בחומרתן ותכיפותן.

רופא אף אוזן גרון

דילוג לתוכן