בית גאון (גיבור לשעבר) קומה 12 רח׳ פרופסור יחזקאל קויפמן 6 תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00

מום לב בעובר

עמוד הביתבלוג › מום לב בעובר

ישנם סוגים שונים של מום לב בעובר

מום לב בעובר מאופיין בפגם במבנהו של הלב או בעורקים היוצאים ממנו, שכתוצאה ממנו  נפגעת פעילותו התקינה של הלב. ישנם מומי לב מסוגים שונים שנוצרים במהלך התפתחותו של העובר בחודשי ההיריון

מום לב בעובר
מום לב בעובר

הראשונים. חלקם מומים פשוטים המתאפיינים בכך שהלב עצמו בנוי נכון, אך קיים בו ליקוי שגורם לשינויים במבנה שלו, כמו עיבוי הדופן, הרחבת הפרוזדורים וכו’. לרוב ניתן לטפל בבעיה כזו בגיל צעיר מאוד ולהביא לתפקוד תקין או כמעט תקין של הלב. לעומת זאת, ישנם מומים מורכבים המתאפיינים בהתפתחות לא תקינה של חלקי הלב העיקריים, שגורמת לשינויים חמורים במבנה הלב ובפעולתו, כגון לב חד-חדרי. מום מורכב כזה אינו ניתן לתיקון מוחלט אך יש אפשרות לשפר את איכות החיים והתפקוד של החולה. בכל מקרה, הפרוגנוזה תלויה בטיב המום.

 

מהם הגורמים למום לב בעובר ?

כאמור, מומי לב מולדים נוצרים כאשר יש הפרעה בהתפתחות התקינה של לב העובר. תהליך התפתחות לב העובר במהלך ההיריון מורכב מ-3 שלבים עיקריים. הסברה היא שרוב מומי הלב המולדים מתרחשים בשלב השלישי סביב 32-28 ימים לאחר ההפריה. ברוב המקרים לא נמצא גורם ברור האחראי להיווצרות המום המולד, אך ישנם גורמי סיכון גנטיים וסביבתיים.

  • גורמים גנטיים – ההפרעה הגנטית השכיחה ביותר שגורמת למום לב בעובר היא תסמונת דאון. ברוב המקרים המום הוא פגם במחיצה. גם תסמונות גנטיות כמו תסמונת טרנר ותסמונת נונאן עלולות לגרום למום בלב העובר. סטטיסטית, הסיכוי שייוולד תינוק עם מום לבבי גבוהה יחסית במשפחות בהן אובחן ילד אחד עם מום כזה. לכן, במקרה כזה מומלץ לעבור ייעוץ גנטי וסריקה של לב העובר בזמן ההיריון, כמו כן בדיקות גנטיות במידת הצורך.
  • מחלות שהאם ההרה לוקה בהן במהלך ההיריון: סוכרת, אדמת בשבועות 10-8, שפעת בשלושת חודשי ההיריון הראשונים וכן פנילקטונוריה.
  • תסמונת אלכוהול – עוברים לאימהות שצרכו אלכוהול בצורה מופרזת בזמן ההיריון.
  • נשים הרות שנחשפו לכימיקלים – ממיסים אורגניים.

אבחון טרום לידתי של מום לב בעובר – הדרכים והחשיבות

בזכות הטכנולוגיה המתקדמת ניתן לגלות כיום את רוב מומי הלב בעוברים כבר במהלך ההיריון בביצוע בדיקות כמו שקיפות עורפית, סקירת מערכות מוקדמת או מאוחרת. כאשר מתגלה בבדיקות אלה חשד למום לב בעובר, רופא נשים יפנה אל המשך בירור וימליץ על בדיקת אקו לב עובר. בדיקה זו מתבצעת על ידי קרדיולוג ילדים בשבועות 22-20 של ההיריון. מומלץ לבצע אקו לב עובר גם במקרים הבאים: אם סוכרתית, עובר עם תסמונת גנטית, הורה או אח עם מום בלב, חשיפה לטרטוגן, עובר בצקתי שלא על רקע אימוני.

בנוסף, במקרה של חשד למום בלב, האישה תופנה לקבלת ייעץ גנטי ולשקילת ביצוע בדיקת מי שפיר, ובמקביל ייערך מעקב צמוד לבחינת מצב העובר.  בהתאם למצב ולהמלצת קרדיולוג ילדים, ההורים יופנו אל כירורג לב ילדים לקבלת מידע על אפשרויות תיקון המום בניתוח לאחר הלידה.

בעקבות האבחון הטרום לידתי, שיעורי התחלואה והתמותה כתוצאה ממומי לב מולדים ירדו בשנים האחרונות. בהתאם לממצאי האבחון הטרום לידתי ניתן לשקול את המשך ההיריון ו/או להיערך בצורה טובה יותר לטיפול לאחר הלידה.

דילוג לתוכן