רציף הרברט סמואל 46, תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

מה זה פסיכיאטריה

עמוד הביתבלוג › מה זה פסיכיאטריה

במה עוסק תחום הפסיכיאטריה  

פסיכיאטריה הינה ענף רפואי העוסק באבחון ובטיפול במגוון מחלות והפרעות נפשיות, רגשיות והתנהגותיות, מנקודת מבט המתמקדת בחיבור בין חוויה נפשית לבין גורמים נוירולוגיים וביולוגיים.

מה זה פסיכיאטריה
מה זה פסיכיאטריה

ההתנהלות הנפשית, לרבות מחלות  ובעיות נפש, קשורה לתהליכים שמתרחשים במוח. גם אם עדיין לא מובן מדוע פעילות מוחית כלשהי מייצרת תחושות מסוימות,  ברור שהמוח הוא האזור בו יש לטפל  כאשר אדם סובל מתופעות נפשיות שונות. בהתאם לכך, פסיכיאטריה עוסקת בתחום ההפרעות ברגש ובהתנהגות אשר נובעות מפעילות מוחית.

במסגרת הפסיכיאטריה ניתנים גם טיפולים תרופתיים וגם טיפולים פסיכותרפיים והתנהגותיים. בין השאר יש טיפול בבעיות שינה, טיפול בבעיות קשב וריכוז אצל מבוגרים שנכללות במדריכי האבחון הפסיכיאטרים למרות שאינן הפרעות נפשיות, התמודדות עם כאבים גופניים או כאבים כרוניים ועוד.

 

סוגי מחלות והפרעות פסיכיאטריות

ניתן לסווג מחלות והפרעות פסיכיאטריות ל-2 קבוצות עיקריות:

  1. הפרעות נפש שמתפרצות בשלב מסוים בחייו של האדם כגון:
  • הפרעות מצב רוח כגון דיכאון, מניה דפרסיה, מצב רוח ירוד, שינוי במצב הרוח, סטרס, לחץ ועוד.
  • הפרעות חרדה כגון פוביות למיניהן, התקפי חרדה, חרדה חברתית, פניקה ועוד.
  • הפרעות על הקשת הסכיזופרנית וביניהן סכיזופרניה, הזיות, מחשבות שווא, מחשבות טורדניות ועוד.
  • הפרעות שקשורות לטראומות ומשברים: מצוקה לאחר אירוע טראומטי
  • הפרעות אכילה כגון אנורקסיה, בולימיה ועוד.
  • סוגים שונים של התמכרות.

 

  1. הפרעות אישיות המאופיינות בקשיים נפשיים מתמשכים, שמקורם בתכונות אופי ובדפוסי ההתנהגות האישיותיים שהתפתחו וליוו את האדם החל משלבי חייו המוקדמים. בקבוצה זו נמנות הפרעות כמו הפרעת אישיות גבולית, אישיות אנטי סוציאלית, נרקיסיזם, אישיות תלותית ועוד.

 

פסיכיאטר – רופא מומחה בענף פסיכיאטריה

פסיכיאטר הינו איש מקצוע שמתמחה באבחון המחלות וההפרעות הפסיכיאטריות השונות, ובהתאמת טיפול מתאים להן. פסיכיאטר הינו בוגר לימודי רפואה שעבר התמחות ספציפית כפסיכיאטר מבוגרים, פסיכיאטר ילדים (בדומה להתמחות ספציפית של רופא ילדים או נוירולוג ילדים) או פסיכוגריאטר העוסק בפסיכיאטריה לגיל השלישי.

עבודתו של הפסיכיאטר כוללת אבחון וטיפול פסיכיאטרי לרבות אבחון וטיפול בהפרעות קשב וריכוז, טיפולים תרופתיים ופיזיולוגיים, טיפולי פסיכותרפיה, מתן חוות דעת פסיכיאטריות ועוד.

דילוג לתוכן