בית גאון (גיבור לשעבר) קומה 12 רח׳ פרופסור יחזקאל קויפמן 6 תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00

מה זה אנדוקרינולוגיה

עמוד הביתבלוג › מה זה אנדוקרינולוגיה
מה זה אנדוקרינולוגיה
מה זה אנדוקרינולוגיה

במה עוסקת האנדוקרינולוגיה?  

אנדוקרינולוגיה הינה ענף רפואי אשר עוסק במערכת האנדוקרינית – הבלוטות האנדוקריניות המפרישות את ההורמונים בגופנו, וכל מערך ייצור ההורמונים והפרשתם.  האנדוקרינולוגיה הינה תת מקצוע של רפואה

פנימית. אנדוקרינולוגיית ילדים היא תת מקצוע של רפואת ילדים.

העיסוק באנדוקרינולוגיה כולל אבחון וטיפול במגוון הפרעות ומחלות אנדוקריניות: טיפול בסוכרת, טיפול בהשמנת יתר, שיעור יתר, אוסטאופורוזיס ובעיות עצם, בעיות בבלוטת התריס, בעיות בתפקוד בלוטת יותרת הכליה, בעיות בתפקוד בלוטת יותרת המוח, יתר לחץ דם ועוד. אנדוקרינולוגיית ילדים  עוסקת בבעיות אנדוקריניות האופייניות בקרב ילדים ובני נוער כגון בעיות גדילה, הפרעות במחזור, שיעור יתר, טיפול בסוכרת ילדים, השמנת יתר אצל ילדים ועוד.

פרופסור דניאלה יעקובוביץ
רופאה אנדוקרינולוגית
לקבוע תור 03-7712804

 

אנדוקרינולוג – רופא מומחה בתחום האנדוקרינולוגיה

כדי להיות אנדוקרינולוג מוסמך בישראל, המומחה בתחום האנדוקרינולוגיה, יש לסיים 6 שנים של לימודי רפואה וסטאז’, 4 שנים של התמחות ברפואה פנימית או רפואת ילדים (במידה ומדובר על אנדוקרינולוג ילדים), ושנתיים נוספות של תת התמחות באנדוקרינולוגיה. רוב האנדוקרינולוגים ממשיכים להתמקצע גם בתת מקצוע של תחום האנדוקרינולוגיה במשך מספר שנים נוספות. רופאים אנדוקרינולוגים משלבים טיפול רפואי עם טיפול מונע, ומלמדים דרכי התנהגות הולמים בהקשר למחלה אנדוקרינית, במטרה למזער את נזקיה ולשפר את איכות חייהם של החולים.

ד”ר אניטה שכטר
אנדוקרינולוגית ילדים
לקבוע תור 03-7712804

מחלות והפרעות אנדוקריניות נפוצות

ישנן הפרעות אנדוקריניות שונות, ולהלן נסקור את הנפוצות והעיקריות שבהן:

תת פעילות של בלוטת התריסההפרעה האנדוקרינית השכיחה ביותר, המאופיינת בכך שהבלוטה אינה מייצרת את כמות הורמוני התריס הנדרשת לגוף. כתוצאה מכך, נגרמת האטה של קצב חילוף החומרים במערכות השונות של הגוף. ההפרעה רווחת בעיקר בקרב נשים וקשישים.

סוכרת – מחלה המאופיינת בפגיעה במנגנון ההורמונלי אשר אמון על איזון רמת הסוכר בדם. אצל חולי סוכרת קיים חוסר באינסולין או בעיה בפעילותו או התנגדות של הרקמות אליו. כתוצאה מכך, נוצרות  הפרעות בריכוז של הסוכר (גלוקוז) בדם. מחלת הסוכרת נחלקת בעיקר לשני סוגים: סוכרת סוג 1  הידועה גם כסוכרת נעורים, וסוכרת סוג 2 שהינה השכיחה ביותר ומופיעה בכל גיל אך לרוב מגיל 40 ומעלה. ניתן לגלות סוכרת בעזרת בדיקות דם שונות לרבות בדיקת העמסת סוכר.

ליקויים בתפקוד בלוטות יותרת הכליה – בלוטות אלו שנמצאות על השטח העליון של הכליות, פועלות לוויסות האיזון של תפקודים שונים בגוף ע”י הפרשת הורמונים שונים. ישנן מחלות שונות הקשורות בבלוטות יותרת הכליה, אשר לרוב גורמות לתת פעילות או פעילות יתר של הבלוטה.

פרופסור דניאלה יעקובוביץ
רופאה אנדוקרינולוגית
לקבוע תור 03-7712804

אוסטאופורוזיס, בריחת סידן –  מחלה המאופיינת בדלדול ובהיחלשות של העצמות עד כדי הפיכתן לפריכות ושבירות גם במהלך ביצוע פעולות קלות. אוסטאופורוזיס יכול להיגרם כתוצאה מרמות נמוכות של סידן וזרחן או עקב חוסר במינרלים אחרים בעצמות. המחלה שכיחה בעיקר בקרב נשים מבוגרות ומהווה גורם עיקרי לשברים בגיל מבוגר.

ליקויים בתפקוד בלוטת יותרת המוח (היפופיזה) – בלוטה זו, הממוקמת בבסיס המוח, מהווה מרכיב מרכזי במערך האנדוקריני. היא אחראית על הפרשת הורמונים רבים לרבות הורמון הגדילה, פרולקטין והורמונים הפועלים על בלוטת התריס ובלוטות יותרת הכליה. ההפרעות בתפקוד ההיפופיזה כוללות הפרשות יתר או ירידה בהפרשות של ההורמונים. מצבים כאלו מלווים לעיתים בגידולים שפירים. גידולים בבלוטה עלולים להביא להפרשת הורמונים בלתי מבוקרת ולשיבוש פעילותה של המערכת ההורמונלית.

רופאי המחלקה

דילוג לתוכן