בית גאון (גיבור לשעבר) קומה 12 רח׳ פרופסור יחזקאל קויפמן 6 תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00

כמה זמן סמים נשארים בשתן ובדם

עמוד הביתבלוג › כמה זמן סמים נשארים בשתן ובדם

שרידי סמים נותרים במערכות הגוף השונות

כאשר צורכים סם כלשהו בכל דרך שהיא – הסנפה, בליעה או הזרקה – הגוף מתחיל לעבוד על פירוק הסם. בתהליך הפירוק מופקים חומרי לוואי

כמה זמן סמים נשארים בשתן ובדם
כמה זמן סמים נשארים בשתן ובדם

ומטבוליטים של הסם, שיכולים להישאר בשתן, במחזור הדם וכן בשיער, גם זמן רב לאחר שהשפעת הסם חולפת. כאשר שרידי החומרים הללו מאותרים במסגרת בדיקת סמים בשתן, בדם או בשיער, הם יכולים לספק הוכחה לכך שהנבדק אכן השתמש בסם ולא רק נחשף אליו אקראית או באופן זניח. עם זאת, מרבית הסמים מתנקים מהגוף ללא השארת שרידים תוך מספר שעות או ימים.

 

כמה זמן סמים נשארים בשתן ובדם?

לשאלה הזאת אין תשובה אחת, מכיוון שכל סם משאיר את חותמו בדם, בשתן או בשיער למשך זמן אחר. רוב סוגי הסמים אינם ניתנים לזיהוי באמצעות בדיקות דם או בדיקת סמים בשתן אם השימוש בסם נעשה יותר משבוע לפני הבדיקה. בדיקה לאיתור סמים בדם לא תהיה אמינה ומדויקת אם תבוצע בטווח של 12 שעות מהשימוש, בעיקר כשמדובר בסמים כגון LSD, הרואין, מורפיום. בדרך כלל סמים בשתן נשארים זמן רב יותר. כך לדוגמה, ניתן לאתר  בשתן סמים כמו הרואין, LSD , מורפיום ואקסטזי בטווח של 6-3 ימים מהשימוש, כאשר שרידי מריחואנה יכולים להישאר בשתן עד 30 יום. אצל משתמשים קבועים, שרידי סמים בדם ובשתן יכולים להישאר לאורך זמן ארוך יותר מאשר אצל משתמשים מזדמנים.

 

בדיקות סמים

בדיקת הסמים היחידה שהמשטרה בישראל עורכת לחשודים בעבירות סמים היא בדיקת סמים בשתן. זאת למרות שהבדיקה המאתרת שרידי סם בשיער היא הרגישה והמדויקת ביותר יחסית. שרידי סמים שונים (למעט LSD) יכולים להישאר בזקיקי השערה עד 3 חודשים לאחר הצריכה. עם זאת בדיקת השיער אינה תקפה משפטית בישראל.

 

עמידות שרידי סמים שונים בדם ובשתן

קנאביס – שרידי הקנאביס הם העמידים ביותר בגוף יחסית לסמים אחרים. הם יכולים להחזיק עד חודש בשתן ועד שבועיים בדם. אצל מטופלים רפואיים שצורכים קנאביס בקביעות ובכמויות גדולות, שרידי הקנאביס יכולים להחזיק אפילו עד 8 חודשים.

מתאמפטמינים – שרידים של סוגי מתאמפטמינים (סם פסיכואקטיבי ממריץ) הינם עמידים יחסית – נשארים בשתן עד 6 ימים ובדם עד 37 שעות.

קוקאין – שרידי הקוקאין חלשים יחסית, נעלמים מהשתן תוך יומיים ומהדם תוך כ-30 שעות.

MDMA – בדומה לקוקאין, גם שרידיMDMA   נותרים עד 4 ימים בזרם השתן ועד יומיים בדם, ולרוב מתפרקים מוקדם יותר.

הרואין – שרידי הרואין מחזיקים כ-4 ימים בשתן ועד 12 שעות בזרם הדם.

LSD – שרידי LSD הם החלשים ביותר, ומתנקים מהדם כבר 3 שעות לאחר השימוש.

מורפיום – גם המורפיום מאופיין בשרידים חלשים שמחזיקים רק כ-8 שעות בדם. עם זאת ניתן למצוא שרידי מורפיום בשתן עד 6 ימים מהשימוש.

השירותים שלנו

דילוג לתוכן