רציף הרברט סמואל 46, תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

כדורי הרזיה

עמוד הביתבלוג › כדורי הרזיה

כדורי הרזיה – הפיתוי לבחור בדרך “הקלה”

בעידן שבו השאיפה היא להשיג כל דבר בדרך הזמינה, הנגישה והמהירה ביותר, קל להבין כיצד כדורי הרזיה מצאו את מקומם על מדפי רשתות הפארם. אנשים שמעוניינים לרדת במשקל, ובעיקר כאלה שהינם למודי

כדורי הרזיה
כדורי הרזיה

דיאטות, בוחנים לאורך זמן שיטות הרזיה שונות, החל מאימוץ תזונה נכונה ועד לניתוחים בריאטריים. בדרך הם לבטח פוגשים גם את מילת הקסם: כדור הרזיה ואומרים לעצמם: אם כדור ראש מעביר כאב ראש, למה שכדור הרזייה לא יעביר השמנה? הבעיה היא שהקסם הזה יכול להיות במקרה הטוב בלתי יעיל לאורך זמן, ובמקרה הפחות טוב – מסוכן לבריאות. יש כמובן הבדל בין מטופל שנוטל כדורי הרזיה המומלצים על ידי אנדוקרינולוג במסגרת טיפול בהשמנה שהינו מקיף ומבוקר, לבין אדם שנוטל כדורי הרזיה על דעת עצמו ואף ללא מרשם רופא.

 

כדורי הרזיה שאושרו ע”י ה-FDA האמריקאי

לאחר שנים ארוכות ולאחר פניות של רופאים רבים, אושרו ע”י ה-FDA , רשות המזון והתרופות בארה”ב, 2 תרופות לצורך טיפול בהשמנה חולנית ועודף משקל – בלוויק (Belvic) וקסימיה (Qsymia). תרופות אלה מכילות חומרים פעילים שמפחיתים את התיאבון ומייצרים תחושת שובע. אמנם לא מדובר בפתרון אופטימלי, אך בהחלט כזה שיש בו כדי לסייע במצב בו אחוז גבוה מהאוכלוסייה סובל מהשמנת יתר ואף מסוכרת. התרופות מאושרות למבוגרים מגיל 18 בלבד (שום אנדוקרינולוג ילדים לא ימליץ עליהן למטופליו) עם BMI 30 ומעלה, או למבוגרים עם BMI 27 ומעלה שיש להם לפחות תחלואה אחת שקשורה בעודף משקל כמו סוכרת סוג 2, יתר לחץ דם, כולסטרול גבוה וכו’.

תרופת אוזמפיק שיצאה לשוק בשנת 2021 ומבקור מיועדת לטיפול בחולי סוכרת מסוג 2 גם אושרה על ידי FDA לטיפול בהשמנת יתר.

 

הסיכונים הכרוכים בנטילת כדורי הרזיה

חשוב לדעת שכיום משווקים בכל מקום כדורי הרזיה בלתי מפוקחים שאינם עומדים בתקנים ומכילים חומרים מסוכנים, שעלולים לגרום לתופעות לוואי קשות. גם שימוש בכדורים שעומדים בתקנים מחמירים עלול לגרום לתופעות לוואי בלתי נעימות, כמו עצירות, כאבי בטן, יובש בפה, אי ספיגה של חומרים חיוניים בגוף ועוד. לפיכך, גם אם בוחרים באופציה של נטילת כדורים לצורך הרזיה, חשוב לבדוק היטב כל כדור לפני שמשתמשים בו ולהתייעץ עם רופא המשפחה או אנדוקרינולוג לפני נטילתו.

 

מומלץ לבחור בחלופה בריאה יותר

לאנשים המעוניינים לרדת במשקל מסיבות בריאותיות או אסתטיות, מומלץ לבחור בשיטת הרזיה בריאה יותר מכדורי הרזיה. כיום ניתן לטפל בבעיות של השמנת יתר במרכז רפואי מסודר ומפוקח ועל ידי רופאים מומחים לעניין. כדורי הרזיה אינם מטפלים באמת בשורש הבעיה, והם מהווים פתרון זמני בלבד. כדי לרזות בצורה בריאה ולשמור על התוצאות לאורך זמן, נדרש פתרון רפואי ממשי, מקצועי ומבוקר.

רופאי המחלקה

דילוג לתוכן