בית גאון (גיבור לשעבר) קומה 12 רח׳ פרופסור יחזקאל קויפמן 6 תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00

כאב בעקב הרגל

עמוד הביתאורתופדיה › כאב בעקב הרגל
כאב בעקב הרגל
כאב בעקב הרגל

כאב בעקב הרגל

כאב בעקב הרגל הינו אחת התופעות השכיחות באוכלוסייה. בדרך כלל מדובר בכאב שמופיע תוך כדי דריכה, אשר מורגש ביתר חומרה לאחר פעילות פיסית ממושכת. לרוב, הכאב מופיע רק ברגל אחת ונובע מבעיה מתמשכת ולא מאירוע חד פעמי. כאבים בעקב הרגל מופיעים בעיקר אצל אנשים שעומדים, הולכים, רצים או קופצים בתדירות גבוהה ובמשך פרקי זמן ממושכים, כמו ספורטאים, רקדנים וכו’. כאבים אלו מאפיינים גם אנשים שנועלים נעליים שאינן מתאימות לפעילות שהם מבצעים.

ישנן סיבות שונות להופעת כאב בעקב כף הרגל, ואת המרכזיות שבהן נפרט להלן. בכף הרגל יש מערכת שלמה של שרירים, עצבים, מפרקים ורצועות, שמקושרים אלה לאלה במבנים אנטומיים מורכבים. לפיכך, עם הופעת כאב בכף הרגל, חשוב לפנות אל אורתופד פרטי או אחר, על מנת לזהות את מקור הבעיה ולטפל בה בהתאמת תכנית שיקום הולמת. לעיתים עולה צורך אבחנתי לבצע אולטרסאונד אורתופדי לזיהוי מקור הבעיה.

המצבים השונים שגורמים לכאב בעקב הרגל והטיפול בהם:

דורבן בעקב הרגל

הסיבה הנפוצה ביותר לכאב בעקב הרגל היא דורבן – דלקת בחלקו התחתון של העקב ברצועה שנקראת חיתולית כפית. רצועה זו, שמחברת בין עקב הרגל לכריות האצבעות, משמשת לבלימת זעזועים. במצבים בהם מופעל עומס אינטנסיבי ועקבי על כף הרגל כתוצאה מריצה או הליכה, עלולה להיווצר דלקת באזור בו הרצועה מתחברת לעקב. טיפול בדורבן העקב הוא לרוב באמצעות  מנוחה, וכן קומפרס קר, עיסוי, התאמת נעליים רכות או מדרסי סיליקון. במקרים חמורים ניתן טיפול תרופתי.

דלקת בגיד אכילס

דלקת בגיד אכילס ובגידים אחרים, הינה סיבה שכיחה לכאבי עקב. גיד אכילס, הגדול בגידי הגוף,  מחבר בין שרירי השוק לעצם העקב. כאשר מופעל עומס רב על האזור הזה, עלולה להיווצר דלקת, ובמקרים חמורים אף קרע בגיד.  הטיפול המומלץ כולל מנוחה, רטיות קרח, חבישה אלסטית, עיסוי, מתיחות ומדרסים.

שבר מאמץ

שברי מאמץ נוצרים ממאמץ יתר שמעמיס על העצמות, לרוב כשמגבירים פעילות ספורטיבית באופן לא מבוקר.  התסמינים של שברי מאמץ הם נפיחות וכאב עקב דלקת שנוצרה באזור העצם. טיפולים אפשריים הם מנוחה, שימוש בקביים או סד בעת הליכה וכן טיפולי פיזיותרפיה.

התדלדלות של רקמת השומן בעקב

עם השנים רקמת השומן באזור עקב הרגל נשחקת, מתדלדלת, וכך היא מגבירה את הלחץ על העקב וגורמת לכאבים. לרוב מטפלים בתופעה בעזרת מנוחה, נעליים תומכות, קומפרס קרח ותרופות אנטי דלקתיות.

תסמונת העצב הפריפרי

מדובר בתסמונת המתבטאת בתחושות של דקירות, שריפה או כאב עמום בכף הרגל, שיכול להגיע עד קצות האצבעות. הגורם לכך הוא כליאה של העצב הטיביאלי האחורי בתעלה הטרסלית. התסמונת מאפיינת בעיקר אנשים עם פלטפוס. הטיפול כולל קומפרסים של קרח, מתיחות של העצב הכלוא, תרגילים לחיזוק השרירים באיזור, או שימוש במדרסים מיוחדים ונעליים מתאימות.

ארתריטיס – דלקת במפרק

דלקת מפרקים משפיעה לרוב על חלקה האמצעי של כף הרגל, אך לעיתים יש לה השפעה גם על מפרקי העקב. לאנשים עף כף רגל המאופיינת בקשת שטוחה יש סיכוי גדול יחסית לסבול מהבעיה. הטיפול העיקרי הוא מנוחה ותרופות נוגדות דלקת, וכן מדרסים שעשויים להקל על העומס שמופעל על המפרק.

בורסיטיס

באזור העקב קיימות שתי בורסות – שקי נוזלים המרפדים ומפרידים בין העצמות, הגידים והשרירים. לעיתים נוצרת דלקת בבורסה תוצאה מנעליים לא מתאימות או שינוי במנח שמביא לחיכוך רב בין הגיד לבורסה. הטיפול המיטבי משלב הורדת עומס מאזור הדלקת על ידי טייפינג, נעליים מתאימות או מדרסים, נטילת תרופות וטיפול פיזיותרפי.

דילוג לתוכן