בית גאון (גיבור לשעבר) קומה 12 רח׳ פרופסור יחזקאל קויפמן 6 תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00

בדיקות מיוחדות שעושים רק אצל רופא עיניים

עמוד הביתבלוג › בדיקות מיוחדות שעושים רק אצל רופא עיניים

בעיות עיניים וראייה שמחייבות אבחון וטיפול מהיר

בדיקות מיוחדות שעושים רק אצל רופא עיניים
בדיקות מיוחדות שעושים רק אצל רופא עיניים

העיניים הן אחד האיברים היקרים בגופנו. רבים מאיתנו מבינים זאת רק כאשר הם חווים מחלות עיניים ו/או בעיות ראייה. ישנן בעיות עיניים מולדות כמו פזילה, עין עצלה, קוצר ורוחק ראייה, צילינדר ועוד, שחובה לאבחן אותן ולטפל בהן כבר בגיל הרך, ויפה שעה אחת קודם – על מנת למנוע נזק בלתי הפיך. לעומת זאת ישנן מחלות ובעיות עיניים שמפציעות עם ההתקדמות בגיל כדוגמת קטרקט, גלאוקומה, זבובים בעיניים – היפרדות זגוגית, המחייבות אבחון ומעקב אצל רופא עיניים.

יש תסמינים? רצים להיבדק

התסמינים לבעיות העיניים השונות יכולים לנוע על גבי סקאלה ארוכה, החל ממצמוצים, תחושות יובש בעיניים או גירוד בעיניים ועד בעיות של טשטוש ראייה והפרעות בשדה הראייה, עד כדי עיוורון. בלקסיקון הבדיקות האבחנתיות של רפואת עיניים, אופטלמולוגיה, ישנן בדיקות מיוחדות, בעזרתן ניתן לאבחן מחלות ובעיות בעיניים עם התהוותן, ולמנוע הזנחה על ידי קבלת טיפול הולם. לפיכך, כל תסמין הקשור לעיניים אמור להדליק לכם אור אדום, שמשמעו: רוצו להיבדק אצל רופא עיניים.

בדיקות עיניים מיוחדות – רופא העיניים לרשותכם

להלן נציג כמה מבדיקות העיניים המיוחדות, אותן יש לבצע אך ורק אצל מומחה לרפואת עיניים:

  • בדיקת OCTבדיקת הדמיה מתקדמת ובלתי פולשנית, במסגרתה מצולמת רשתית העין בחתכי עומק, מה שמאפשר לבחון את כל שכבות הרשתית ומבנה עצב הראייה. בעזרת בדיקת OCT ניתן לאבחן מחלות עיניים כמו היפרדות רשתית, גלאוקומה, רטינופתיה סוכרתית AMD  ועוד. בעזרת מכשיר ה-OCT ניתן לצלם גם את קרנית העין, הקשתית והעדשה המצויות בחלק הקדמי של העין, ולמדוד את עובי הקרנית על מנת לאבחן ולעקוב אחר מחלות ניווניות של הקרנית.
  • פכימטריה – מדידת עובי הקרנית – בעזרת בדיקת פכימטריה ניתן למדוד את עובי הקרנית המרכזית בצורה מדויקת. כך ניתן לבצע מעקב אפקטיבי לאנשים שעלולים לפתח גלאוקומה  ומחלות ניווניות של הקרנית, בין השאר עקב לחץ תוך עיני מוגבר. גם הבדיקה זו אינה פולשנית.
  • בדיקת מיפוי קרנית – טופוגרפיה – בדיקת הדמיה לא פולשנית, הממפה את פני שטח קרנית העין. בדיקת מיפוי קרנית מאפשרת לאבחן מחלות קרנית שונות ולעקוב אחריהן. כמו כן, היא מסייעת בהתאמת עדשות מגע.
  • בדיקת לחץ תוך עיני – טונומטריה – בדיקה שבוחנת את רמת הלחץ התוך עיני ומאפשרת לעקוב אחריו. הבדיקה חיונית למניעה או לאבחון של גלאוקומה.
  • בדיקת שדה ראייה – כשמה כן היא, מדובר בבדיקה שבוחנת את תקינותו של שדה הראייה של כל עין, לרבות ראיית מרכזית וראייה פריפרית. בעזרת בדיקת שדה ראייה ניתן לבצע אבחון ומעקב של מחלות עיניים כמו גלאוקומה ואחרות הפוגעות בשדה הראייה.

 

כמובן שישנן עוד בדיקות רבות, מורכבות יותר ופשוטות יותר, ביניהן בדיקות מעקב שיש לבצע בשוטף כמו בדיקת עיניים שגרתית לחולי סוכרת, בדיקות למרכיבי משקפיים עם מספרים גדולים וכו’. המוטו הוא – להיות תמיד עם היד על העין כדי להקדים תרופה למכה.

 

רופאי עיניים

דילוג לתוכן