בית גאון (גיבור לשעבר) קומה 12 רח׳ פרופסור יחזקאל קויפמן 6 תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00

איך לבחור מקום לבדיקת EMG?

עמוד הביתבלוג › איך לבחור מקום לבדיקת EMG?

בדיקת EMG – מהי?

איך לבחור מקום לבדיקת EMG
איך לבחור מקום לבדיקת EMG

בדיקת EMG המוכרת לנו גם בשם אלקטרומיוגרפיה משתייכת לתחום נוירולוגיה. מדובר בבדיקת הולכה עצבית, שנעשית לצורך אבחון מחלות והפרעות של מערכת השרירים ושל מערכת העצבית ההיקפית האחראית על הפעלת השרירים.

ההליך מורכב למעשה מ-2 בדיקות שמשלימות זו את זו: האחת בוחנת את מהירות ההולכה העצבית, והשנייה מודדת את הפעילות החשמלית שמתקיימת בשריר בתגובה לגירוי עצבי המופעל עליו. ישנה גם בדיקת single fiber שהינה בדיקה לסיב בודד.

הבדיקה מתבצעת כאשר מחדירים לשריר, דרך העור,  אלקטרודה שמחוברת למחט קטנטנה. לעיתים מחדירים מספר מחטים. דרך האלקטרודות מועברת הפעילות החשמלית של השריר, שמופיעה על מסך מכשיר הבדיקה בצורת גלים. 

לבדיקה יש חשיבות רבה באבחון וריפוי מחלות עצב ושריר

בדיקת EMG היא כלי אבחוני המסייע לאיתור הפרעות, תסמונות ומחלות עצב ושריר כגון מיאסטניה גרביסALS, , מיופתיה, מיותרופיה, מיוזיטיס, תסמונת גיליאן-ברה, תסמונת מנהרת שורש כף היד, פריצת דיסק ועוד. מדובר בבעיות שיש להן השפעה מהותית על איכות החיים ועל הבריאות הפיזית והנפשית של האדם הלוקה בהן. אבחון המחלות הוא צעד ראשון בדרך לריפוי ולהקלה, ובדיקת EMG היא כלי מרכזי בהליך האבחון. לפיכך, יש לבצע את הבדיקה בכל חשד העולה לקיומן של בעיות אלה.  יפה שעה אחת קודם, ויפה גם הבחירה במכון או במרכז רפואי בו מבצעים את הבדיקה בצורה המקצועית והאיכותית ביותר. 

 

ועכשיו, לענייננו: מהם השיקולים המנחים בבחירת מקום מתאים לביצוע בדיקת EMG ?

ראשית, יצוין כי כל מי שמצויד בהפניה המתאימה, יוכל לבצע בדיקתEMG  באופן פרטי או במסגרת הרפואה הציבורית. היתרון המשמעותי בביצוע הבדיקה באופן פרטי הוא היכולת לבחור את המקום והמועד בו היא תבוצע. אם בוחרים לבצע את הבדיקה במסגרת פרטית, יש לדעת כי לרוב ניתן לקבל החזר חלקי או מלא מטעם הביטוח המשלים או ביטוח בריאות פרטי.

כך או אחרת, יש לשים לב לפרמטרים הבאים:

·         מבצע הבדיקה – חשוב מאוד שהבדיקה תבוצע על ידי נוירולוג מומחה למחלות עצב-שריר. בהתאם לכך, יש לבחור מקום המעסיק מומחה כזה ולוודא שהוא אכן אמון על ביצוע הבדיקה. 

·         זמינות ומענה לדחיפות – במקרים רבים, ביצוע בדיקת EMG בהקדם האפשרי עשויה לזמן טיפול מהיר ככל האפשר ולמנוע נזקים בלתי הפיכים. לפיכך, בעיקר במקרים דחופים, כדאי לבחור במרכז רפואי שיקבע לכם תור בהקדם האפשרי וימנע מכם המתנה של שבועות וחודשים, שעלולה להיות בעוכריכם. 

·         משך הבדיקה – מינימום הזמן לביצוע בדיקת EMG איכותית הינו בין 20-15 דקות. אם הבטיחו לכם או עברתם בדיקה שנמשכה 4-3 דקות, כנראה שלא תוכלו להסתמך על תוצאותיה. לפיכך כדאי לשאול מראש מה משך הבדיקה.

·         מרכז מתקדם המבצע בדיקות EMG בשוטף – מומלץ לבחור במרכז רפואי שמבצע בדיקות EMG כחלק משגרת הבדיקות והטיפולים, ואשר מצויד ומאובזר בטכנולוגיות המתקדמות בתחום.

·         שימוש במחטים חד פעמיות – יש להימנע מבחירה במקום שבו נוהגים להשתמש במחטים רב פעמיות, אותן מחטאים בין נבדק לנבדק. מעבר לפן ההיגייני, מחט שכבר נעשה בה שימוש, מאבדת מהחדות שלה ועלולה להכאיב יותר בעת החדרתה, לעומת מחט חדשה. 

·         צוות מקצועי ומסביר פנים – גם אם בסופו של יום, תוצאות הבדיקה הן החשובות ביותר, יש משמעות רבה לביצוע הבדיקה תוך קבלת שירות אדיב ונעים מצוות מסביר פנים ואמפתי.

נוירולוגיה רופאים

דילוג לתוכן