רציף הרברט סמואל 46, תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

בדיקת פרוגסטרון

בדיקת פרוגסטרון בתל אביב מדיקל סנטר

בדיקת פרוגסטרון
בדיקת פרוגסטרון

בדיקת פרוגסטרון מתבצעת במעבדה המתקדמת של המרכז הרפואי תל אביב מדיקל סנטר כחלק ממערך בדיקות מעבדה. ככל בדיקות הדם הרגילות, גם בדיקת פרוגסטרון הינה בדיקת דם פשוטה, הנעשית תוך נטילת דגימת דם מהווריד של הנבדקת.  כמו כל ההליכים הרפואיים המתבצעים במסגרת תל אביב מדיקל סנטר, גם בדיקת פרוגסטרון מבוצעת בידיהם האמונות של אנשי צוות המעבדה, והכל  באווירה הנעימה והרגועה המאפיינת את המקום ובמתן יחס אישי ורגישות לצרכי הנבדקת. תוצאותיה של הבדיקה מועברות לנבדקת תוך זמן קצר.

מהי מטרתה של בדיקת פרוגסטרון?

לרוב, נשים מופנות על ידי גניקולוג לביצוע בדיקת פרוגסטרון עקב בעיות שונות במהלך הריון, גיל מעבר ועוד. כאשר מדובר בנשים בהריון בסיכון, מדידת רמות הפרוגסטרון מספקת מדד לבריאות של השליה והעובר. הבדיקה מאפשרת לנטר נשים בשמירת הריון ומסייעת לאבחן הריון מחוץ לרחם או הריון שנכשל מסיבה כלשהי. אצל נשים שאינן בהיריון, בדיקה זו נועדה לברר אם האישה מבייצת או סובלת מהפרעות בביוץ שקשורות לחוסר פריון. כמו כן הבדיקה נדרשת לבירור סיבתו של דימום מהרחם, וכן נעשית במקרים של בעיות אי סדירות במחזור החודשי. הבדיקה מהווה גם חלק מבירור כולל של הגורמים להפלות חוזרות.

קצת על פרוגסטרון  Progesterone

פרוגסטרון הינו הורמון נשי המיוצר בזמן הביוץ ע”י גופיף שנשאר בשחלה לאחר חריגת הביצית ממנה.  ייעודו הוא להכין את רחם האישה לקליטתו התקינה של היריון וכן לתמוך בתהליך ההיריון. עלייה ברמת הפרוגסטרון נמשכת במהלך כמה ימים לאחר הביוץ והינה גבוהה בחלקו השני של המחזור, לכן לרוב מבצעים את הבדיקה ביום ה-21 למחזור. על ידי מדידה של רמות הפרוגסטרון בדם ניתן לבחון אם התרחש ביוץ. אם רמות ההורמון אנן עולות בחלק השני של המחזור, יכול להיות שהאישה אינה מבייצת.

במידה ועובר משתרש בדופן הרחם, רמות הפרוגסטרון ימשיכו לעלות. ייצור פרוגסטרון בשליה מתחיל מספר שבועות לאחר ההפריה. מדידת רמות נמוכות של  פרוגסטרון בטרימסטר הראשון של ההיריון, יכולות להעיד על בעיה כלשהי בשליה או בהשרשתו של העובר בדופן הרחם. במידה ואין השרשה, תתרחש ירידה חדה של רמות הפרוגסטרון ויופיע דימום.

תוצאות הבדיקה

אצל נשים בהריון – בזמן ההיריון רמות הפרוגסטרון עולות. רמות גבוהות מהמצופה עשויות להעיד על הריון מרובה עוברים, ואילו ערכים נמוכים בתחילת ההיריון מעלים חשד לסכנת הפלה או להריון חוץ רחמי.

אצל נשים שאינן בהריון – ערך גבוה ברמה לא תקינה עלול להצביע על ציסטה של הגופיף בשחלה, או פעילות יתר של בלוטת יותרת הכליה האחראית על חלק מייצור ההורמון או על גידול באדרנל (יתרת הכליה). ערך נמוך יכול להצביע על העדר ביוץ (לעיתים כתוצאה משחלות פוליציסטיות), או על כשל או ירידה בתפקוד השחלה מסיבות שונות כגון: זיהום, נוגדנים שתוקפים את השחלה, גידול, טראומה שהשחלה עברה, י המוח, תסמונת טורנר ועוד.

דילוג לתוכן