רציף הרברט סמואל 46, תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

בדיקת טסטוסטרון

בדיקת טסטוסטרון בתל אביב מדיקל סנטר

בדיקת טסטוסטרון
בדיקת טסטוסטרון

בדיקת טסטוסטרון הינה אחת מיני בדיקות דם רבות, שאנו מבצעים במעבדת המרכז הרפואי תל אביב מדיקל סנטר. מדובר בבדיקת דם רגילה, הנעשית על ידי לקיחת דם מווריד הנבדק. בדומה לכל הליך המתקיים אצלנו במרכז הרפואי, גם בדיקת טסטוסטרון נעשית על ידי צוות מיומן ומסביר פנים, באווירה נעימה ותוך מתן יחס אישי והיענות לצרכי הנבדקים. תוצאות הבדיקה מועברות לנבדק תוך זמן קצר.

מהי מטרתה של בדיקת טסטוסטרון?

בדיקת טסטוסטרון נעשית לרוב לגברים שהופנו על ידי רופא אורולוג עקב בעיות מיניות ופריון, ולעיתים גם לנשים הסובלות משיעור יתר ו/או מאפיינים זכריים אחרים.

אצל גברים הבדיקה נועדה בעיקר לבירור בעיות פריון, מכיוון שהפרשה של ההורמון ברמה נמוכה קשורה לפגיעה בייצור תאי הזרע. במקרים אחרים הבדיקה נעשית לגברים שנדרשים לבירור אימפוטנציה, בעיות בחשק ובתפקוד המיני, התבגרות מוקדמת או מאוחרת, העדר שעירות גברית, מסת שריר נמוכה או גינקומסטיה – התפתחות מוגברת של רקמת שד. כמו כן חשוב למדוד את רמת הטסטוסטרון אצל גברים עם גידולים והפרעות של האדרנל, בעיות בבלוטת יותרת המוח, תת פעילות באשכים או סרטן האשכים.

אצל נשים בדיקת טסטוסטרון נעשית לצורך בירור אי סדירות במחזור החודשי, בעיות בשחלות, אקנה, או הופעת מאפיינים מיניים גבריים כמו שיעור יתר, שריריות יתר, התקרחות המאפיינת גברים וכו’.

קצת על טסטוסטרון  Testosterone 

טסטוסטרון Testosterone הינו הורמון המין הזכרי, האחראי על ייצור הזרע באשכים, החשק והתפקוד המיני, והתפתחות סימני המין המשניים בעת התבגרות המינית החל מסביבות גיל עשר. בתקופה זו מתחילה אצל הנער עלייה ברמות הטסטוסטרון. הפרעה בייצורו התקין של הטסטוסטרון תתבטא בעיכוב התבגרות מינית, פגיעה בחשק ותפקוד מיני ואף דיכאון, ואילו עלייה ברמות שלו בדם המתרחשת לפני הזמן, מתבטאת בהתבגרות מינית מוקדמת.

כמות מעטה של טסטוסטרון מיוצרת אצל נשים בשחלה, וכאשר הייצור הוא ברמות גבוהות, יופיעו אותם תסמינים שהוזכרו לעיל: אי סדירות במחזור, סימני מין זכריים ובעיות פוריות.

בדיקת טסטוסטרון – צעד ראשון באבחון בעיות חסר בהורמון

גבר שסובל מתסמיני חסר בטסטוסטרון או שיש לו סיכון מוגבר לכך, זקוק קודם כל לאבחון ראשוני על ידי בדיקת טסטוסטרון. במידה ובבדיקה נמצאה רמה תקינה של ההורמון, יידרש המשך בירור לגבי התסמינים, ואילו כאשר הבדיקה מצביעה על חסר בהורמון, לרוב יומלץ על טיפול בטסטוסטרון.

 

הכנה לבדיקה

כאמור, בדיקת טסטוסטרון היא בדיקת דם פשוטה שלא דורשת צום או הכנה מוקדמת. עם זאת, רצוי לבצע אותה בשעות הבוקר המוקדמות כשרמת ההורמון בדם היא בשיאה. כמו כן, אין לבצע אותה לאחר פעילות גופנית מאומצת שכן זו מעלה את רמות הטסטוסטרון.

דילוג לתוכן