רציף הרברט סמואל 46, תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

הפרעות במחזור אצל מתבגרות ושיעור יתר

עמוד הביתהמחלקה האנדוקרינולוגית › הפרעות במחזור אצל מתבגרות ושיעור יתר
הפרעות במחזור אצל מתבגרות ושיעור יתר
הפרעות במחזור אצל מתבגרות ושיעור יתר

הפרעות מחזור אצל מתבגרות 
כל הפרעה הורמונלית אצל נערה מתבגרת עלולה לפגוע בהופעת המחזור החודשי או בסדירותו. אי הופעת הווסת לאחר גיל 16 מדליק נורה אדומה, ומחייב בדיקה שלעיתים יומלץ בה על טיפול הורמונלי. איחור כזה עלול לנבוע מהפרעות בבלוטת יותרת המוח, בבלוטת יותרת הכליה, בבלוטת התריס או בשחלות. כאשר לאי הופעת המחזור מתלוות גם תופעות כגון קומה נמוכה ואי הופעת סימני מין משניים – חשוב לערוך בירור רפואי.

ד”ר אניטה שכטר
אנדוקרינולוגית ילדים
לקבוע תור 03-7712804

גם במקרים של אי סדירות במחזור, או מחזור עם דימום מוגבר וכאבים חזקים – כדאי לפנות לרופא. אי סדירות בשנתיים הראשונות מהופעת המחזור הראשוני הינה תופעה נורמטיבית. עם זאת, גם בטווח זה יש מקום לבדיקה במקרים בהם אי הסדירות מתבטאת בפחות מתשעה מחזורים בשנה, או שאורכו של המחזור עולה על 45 ימים באופן קבוע. במצבים כאלה יתכן שיומלץ טיפול הורמונלי.

מתבגרות יכולות לחוות הפסקת מחזור במקרים של הפרעות אכילה, ירידה במשקל, פעילות גופנית אינטנסיבית ולחץ בלימודים. במקרים כאלה בהם הבירור ההורמונלי תקין, די בשיפור התנאים שגרמו להפסקת המחזור בכדי להחזיר את המצב לקדמותו, ואין צורך בטיפול הורמונלי.

שיעור יתר 
הסיבות לשיעור יתר הידוע גם בשם הירסוטיזם יכולות להיות גנטיות, אנדוקריניות או כתוצאה מנטילת תרופות. ברוב המקרים שיעור יתר הינו מצב שפיר, ורק לעיתים נדירות הוא עלול להצביע על מחלות רציניות כמו גידול בשחלה.
בבירור רפואי מעמיק ניתן לאבחן אם מדובר בשיעור נורמלי, שעירות יתר או רמה גבוהה של הורמוני מין גבריים – אנדרוגנים. הטיפול בשיעור יתר יכול להיות ע”י הסרת שיער באמצעים קוסמטיים או בטיפול תרופתי הורמונלי. בכל מקרה, לרוב הטיפול בשיעור יתר יהיה יעיל אך ורק אם ייעשה לתקופה ממושכת.

במכון האנדוקרינולוגי בתל אביב מדיקל סנטר אנו מטפלים גם בבעיות בבלוטת התריס אצל ילדים, השמנת יתר אצל ילדים, בעיות גדילה, טיפול בסוכרת ילדים, בעיות פוריות, מחלות מטבוליות והשמנת יתר. כמו כן אנו מספקים ייעוץ אנדוקרינולוג ילדים וייעוץ אנדוקרינולוג מבוגרים.

אנדוקרינולוגיה רופאים

דילוג לתוכן