רציף הרברט סמואל 46, תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

בדיקת דם כימיה

בדיקת דם כימיה בתל אביב מדיקל סנטר

בדיקת כימיה בדם ( SMAC, SMA ) מבוצעת כחלק ממערך בדיקות דם ובדיקות רפואיות שונות שנערכות באופן פרטי במרכז הרפואי תל אביב מדיקל סנטר. מדובר בבדיקת דם בסיסית ופשוטה המבוצעת באמצעות

בדיקת דם כימיה
בדיקת דם כימיה

דקירה בווריד ושאיבת דם, המועבר לבדיקה במעבדה הכימית של המרכז. פענוח הבדיקה נעשה על ידי רופא, והתוצאות מועברות ללא דיחוי לנבדקים. כמו כל פעולה רפואית אחרת שאנו מבצעים במרכז, גם זו נעשית באווירה נעימה, מכבדת ואמפטית ובמלוא הדיסקרטיות.

בתל אביב מדיקל סנטר בדיקת כימיה מתבצעת במסגרת פאנל שכולל יחד עם בדיקת כימיה, בדיקת ספירת דם (CBC) ובדיקת אלקטרוליטים או במסגרת פאנל שכולל בדיקת כימיה, בדיקת ספירת דם ובדיקת לשומנים (Lipid profile).

מחיר לאחר מהפאנלים הכוללים בדיקת כימיה – 550 ש״ח

תוצאות – תוך 24 שעות

מהי בדיקת כימיה בדם ( SMAC, SMA ) ומה ניתן לאבחן באמצעותה?

בדיקת דם כימיה בודקת את הפלזמה בנוזל הדם – אותם מרכיבים כימיים שמיוצרים על ידי תאי הגוף. בעזרת הבדיקה ניתן לבחון את תקינות חילוף החומרים, לאבחן מחלות ולבחון השפעות של טיפול מסוים שניתן לחולה. בשונה מספירת דם, הבדיקה הכימית לא מספקת מידע אודות ההרכב התאי של הדם (תאי דם לבנים, כדוריות אדומות, טסיות וכו’). בבדיקה שלמה ניתן לבחון רמה של כ-30 מרכיבים כגון: גלוקוז, כלור, קריאטינין, ברזל, סידן, בילירובין, אשלגן, זרחן ועוד.

מתי מפנים נבדק לביצוע בדיקת דם כימיה?

רופא עשוי לשלוח מטופלים לבדיקת כימיה בדם במצבים שונים כגון:

  • בדיקת רמת הברזל במקרים של הופעת תסמיני אנמיה.
  • בדיקה להערכת אנזימי כבד במקרים בהם המטופלים צריכים ליטול תרופות שעלולות לפגוע בכבד.
  • בדיקת רמת האשלגן בקרב חולי לב, הנוטלים תרופות שעלולות להפר את מאזן האשלגן.
  • בדיקת רמת החלבון כשעולה חשד לתת תזונה או למחלות כבד וכליות.
  • בדיקת רמת הבילירובין במצבים בהם גוון הלחמית והעור בעיניים נוטה לצהבהב.
  • בדיקת רמת האשלגן והזרחן בקרב חולי דיאליזה.
  • ועוד……

הכנה לבדיקת כימיה בדם

כאמור, מדובר בבדיקת דם פשוטה שאינה כרוכה בהכנות רציניות. יחד עם זאת, במקרים בהם הבדיקה מבוצעת לצורך בחינת רמת הגלוקוז בדם – הנבדק נדרש להיות בצום לפחות 12 שעות לפני הבדיקה. כמו כן, אם הבדיקה נעשית לצורך בחינת רמת שומנים או כולסטרול  בדם – הדרישה היא לצום לפחות 8 שעות לפני הבדיקה.  במקרים בהם הבדיקה לא מיועדת לבדוק את רמות החומרים הללו, אין צורך להיות בצום. בבוקר הבדיקה מומלץ לשתות מים כדי למנוע מצב התייבשות, שעלול להציג תמונה מעוותת של תוצאות הבדיקה.

דילוג לתוכן