בית גאון (גיבור לשעבר) קומה 12 רח׳ פרופסור יחזקאל קויפמן 6 תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00

מה זה אורולוגיה

עמוד הביתבלוג › מה זה אורולוגיה

אורולוגיה – ענף רפואי העוסק בדרכי השתן ובמערכת הרבייה הגברית

אורולוגיה זהו תחום רפואי אשר מתמקד במערכת השתן אצל של גברים ונשים, וכן במערכת הרבייה הגברית הכוללת את התפקוד המיני. תחום האורולוגיה מספק מענה למגוון בעיות ומחלות וכולל: טיפול במחלות דרכי

מה זה אורולוגיה
מה זה אורולוגיה

השתן אצל נשים וגברים, תיקון של מומים מולדים במערכת השתן, טיפול בפרוסטטיטיס כרונית, טיפול באימפוטנציה ועוד. גברים רבים הסובלים מבעיות בתפקוד המיני, לרבות אין אונות, פונים לאורולוג לצורך אבחון הבעיה וגורמיה ולקבלת טיפול הולם.

רופא אורולוג – מומחיות בפני עצמה

משמעות המילה אורולוג הלקוחה מהשפה היוונית הינו שתן או כל הקשור בנוזל השתן.  בהתאם לכך, אורולוג הינו רופא המטפל בבעיות הקשורות במערכת השתן הנשית והגברית ואשר קשורות בכליות, שלפוחית השתן והשופכה. כמו כן, הוא מטפל בבעיות במערכת הרבייה הגברית (בלבד) על איבריה השונים:  איבר המין הגברי, האשכים, צינור הזרע, יותרת האשך, שלפוחית הזרע והערמונית.

הכשרת אורולוגים בישראל נמשכת 6 שנים נוספות לאחר לימודי הרפואה, וכוללת שנה של לימודי כירורגיה כללית, חצי שנה של לימודי מדעי היסוד, 4 שנים של לימודי אורולוגיה ועוד חצי שנה של התמחות בתחומים משיקים.

אורולוג מספק ייעוץ רפואי בהקשר לבעיותיו האינטימיות ביותר של הגבר, ולכן גברים רבים פונים אל אורולוג פרטי כדי להבטיח דיסקרטיות מלאה.

בדיקות נפוצות בתחום האורולוגיה

  • אולטרסאונד אשכים – בדיקת הדמיה לא פולשנית המתבצעת לבירור כאבים, נפיחות או גושים באשכים, לבירור בעיות פוריות אצל הגבר, במקרי חבלה באשכים או במצב של אשך טמיר.
  • אולטרסאונד טרנס רקטלי – בדיקת הדמיה של הערמונית והרקמות שמסביבה, המאפשרת לבחון את מבנה הערמונית, לזהות דלקות ולסייע בקביעת הגורם לאי פוריות. כיום מבצעים בדיקה זו בעיקר ללקיחת ביופסיה מהערמונית במקרים שיש חשד לסרטן הערמונית.
  • לקיחת ביופסיה מפרוסטטה – נטילת דגימה מרקמה חשודה בערמונית לצורך בירור אם מדובר בגידול סרטני. הבדיקה מבוצעת בדרך כלל באמצעות אולטרסאונד טרנס רקטלי.

 

  • בדיקת PSA – בדיקת דם המסייעת בגילוי מוקדם של סרטן הערמונית, לניטור יעילות הטיפול ולזיהוי הישנות של המחלה. הדעות חלוקות אם יש לבצע אותה במסגרת בדיקות דם מקיפות לכל גבר עם סיכון מוגבר לחלות בסרטן הערמונית.

אורולוגיה רופאים

דילוג לתוכן