בית גאון (גיבור לשעבר) קומה 12 רח׳ פרופסור יחזקאל קויפמן 6 תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00

מה זה אולטרסאונד

עמוד הביתבלוג › מה זה אולטרסאונד

מהי בדיקת אולטרסאונד ומהם מאפייניה?

בדיקת אולטרסאונד (סונוגרפיה, בדיקת על שמע) נמנית בין בדיקות האבחון השכיחות ביותר, ומשתמשים בה ברוב תחומי הרפואה. מכשיר האולטרסאונד סוקר את איברי הגוף השונים על ידי שימוש בגלי קול ויוצר

מה זה אולטרסאונד
מה זה אולטרסאונד

תמונות מדויקות שלהם על גבי מסך. מדובר בבדיקה בטוחה, זמינה ואמינה, שאינה חושפת את הנבדקים לקרינה מייננת (בשונה מצילומי רנטגן או בדיקות CT). בדיקת אולטרסאונד מתאימה לאבחון מצבים שונים כגון גידולים או דלקות וכן לבחינת זרימת הדם בכלי הדם. עם זאת, היא לא מתאימה לסקירתם של איברים חלולים המכילים אוויר כמו מעי גס או קיבה. טכנולוגיית האולטרסאונד מתעדכנת ומשתכללת עם הזמן, וכיום ניתן לייצר בעזרתה הדמיות פנורמיות תלת וארבע ממדיות.

סוגי בדיקות אולטרסאונד

ישנם סוגים שונים של בדיקות אולטרסאונד, אליהם מופנים הנבדקים בהתאם לתסמינים והיסטוריה רפואית, במטרה לשלול או לוודא קיומן של מחלות ובעיות שונות. בין בדיקות האולטרסאונד נמנות:

  • אולטרסאונד גניקולוגי – לביצוע הערכת העובר במסגרת מעקב ההיריון, וכן לאבחון מצבים גניקולוגיים שונים כאשר גניקולוג רוצה לאמת או לשלול חשד כלשהו.
  • אולטרסאונד בטן – לאבחון מחלות כיס המרה ואיברים אחרים בבטן.
  • אולטרסאונד בלוטת התריס – לאבחון הגדלה של הבלוטה או לאיתור גושים חשודים.
  • אולטרסאונד רקמות רכות – משמשת להדמיית כל הרקמות הרכות ומאפשרת לאתר ולהדגים גושים שונים.
  • בדיקת דופלר – אולטרסאונד דופלר משמש לבדיקת כלי הדם בגפיים, דופלקס עורקי צוואר וזרימת דם בעורקים ובוורידים.
  • אקו לב, אקו לב במאמץ – קרדיולוגים משתמשים באולטרסאונד בבדיקות אלה לאבחון ואיתור בעיות לב שונות.
  • אולטרסאונד לסיוע בהליכים רפואיים – רופאים רבים משתמשים באולטרסאונד להכוונה בביצוע הליכים רפואיים כמו נטילת ביופסיה, השתלות איברים, הסרת גידולים ועוד.
  • אולטרסאונד אשכים וערמונית – להערכת בעיות בשק האשכים ובערמונית.

כיצד מתבצעת בדיקת אולטרסאונד?

רוב בדיקות האולטרסאונד אינן דורשות הכנה מוקדמת כלשהי. עם זאת, ישנן בדיקות הכרוכות בצום כמו אולטרסאונד בטן, או בשתייה מרובה כמו אולטרסאונד רחם, שחלות או ערמונית.

רוב בדיקות האולטרסאונד הן חיצוניות ומבוצעות בעזרת מתמר שמועבר על גבי העור, כאשר הנבדק שוכב על מיטה. על מנת להעצים את העברת גלי הקול, מורחים את האזור הנבדק בג’ל. המתמר המועבר על גבי האזור הנבדק משדר גלי קול, קולט החזר קול מהאיברים ומתרגם את התנודות השונות לאותות חשמליים, המעובדים על ידי מחשב לתמונות שמוקרנות על מסך. בדיקת אולטרסאונד אינה כואבת ואין בה צורך בהרדמה. לעיתים היא כרוכה באי נוחות קלה כאשר מבצע הבדיקה לוחץ עם המתמר על האיבר על מנת להשיג תמונה מיטבית.

ישנן גם בדיקות אולטרסאונד פולשניות, בהן המתמר מוכנס לאיברים עצמם כמו אולטרסאונד וגינלי, אולטרסאונד טרנס רקטלי או אקוקרדיוגרפיה שנעשית דרך הוושט.

לבדיקות אולטרסאונד אין תופעות לוואי ואין עדות לסיכונים כתוצאה מהן.

 

תוצאות בדיקת אולטרסאונד

פענוח תוצאות בדיקת אולטרסאונד מבוצע על ידי רופא רדיולוג שהינו מומחה לבדיקות הדמיה. הפענוח מועבר לרופא שהפנה את הנבדק לבדיקה. התוצאות נחשבות לתקינות כשמבנה האיבר הסרוק ותפקודו נמצאו בבדיקה כתקינים. ממצאים בלתי תקינים יכולים להיות חסרי משמעות או כאלה המצביעים על בעיה חמורה. משמעותו של ממצא לא תקין תלויה בגורמים כמו סוג הממצא, סוג האיבר, סיבת הבדיקה, גיל הנבדק, הרקע הרפואי שלו ועוד. בהתאם לממצאים, הרופא יחליט על המשך טיפול או המשך אבחון.

דילוג לתוכן