בית גאון (גיבור לשעבר) קומה 12 רח׳ פרופסור יחזקאל קויפמן 6 תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00

מהי בדיקת דופלר?

עמוד הביתבלוג › מהי בדיקת דופלר?

בדיקת דופלר נועדה לבחון את תקינות זרימת הדם באיברי הגוף. כאשר עולה חשד לזרימת דם בלתי תקינה באיבר כלשהו, הבדיקה נעשית כדי לאשש את החשד לזרימה בעייתית או לשלול אותו. הבדיקה מתבצעת

מהי בדיקת דופלר
מהי בדיקת דופלר

באמצעות אולטרסאונד תוך הנחת מתמר על האיבר הנבדק. גלי הקול שמפיק המתמר מוחזרים מכלי הדם שמצויים באיבר הספציפי, ומצורת ההחזרה שלהם ניתן ללמוד על תקינות זרימת הדם – אם היא רגילה או חלשה.  היתרון הגדול של בדיקת דופלר בא לידי ביטוי בהיותה בדיקה בטוחה, לא פולשנית, לא כואבת ולא כרוכה בקרינה מייננת.

לקבוע תור לבדיקת דופלר
לקבוע תור לבדיקת דופלר
03-7712804

מה ההבדל בין דופלר לאולטרסאונד דופלקס?

בדיקת אולטרסאונד דופלקס היא למעשה בדיקת אולטרסאונד דופלר המתקדמת הנהוגה כיום. בעבר, כשטכנולוגיית האולטרסאונד עוד הייתה בחיתוליה, עשו שימוש בדופלר למדידת מהירות הדם בכלי הדם. מכשיר הדופלר שלח גלי אולטרסאונד שפוענחו ותורגמו לצלילים, והמדידות בוצעו בהתאם לגובה ולדפוס שלהם. כיום משתמשים כבר באולטרסאונד דופלקס באמצעות מכונת סריקת אולטרסאונד מודרנית. האולטרסאונד מדגים את אנטומיית האיבר ברמות  שונות ומתייחס למספר מצבי דימות שנמצאים בשימוש. הדופלקס מחבר גם את האות של הדופלר וגם את התמונה הדו-ממדית של האולטרסאונד.

קיימים סוגים שונים של בדיקות דופלר/דופלקס:

  • דופלר עורקי צווארבדיקה הידועה גם בשם דופלר קרוטיס, המתקיימת בהנחיית אולטרסאונד. בעזרתה ניתן לבדוק את מבנה כלי הדם בצוואר, ולהעריך את האיכות  והמהירות של זרימת הדם בעורקי הצוואר אשר מובילים את הדם למוח. הבדיקה נועדה לבחון אם יש סיכונים או סיבות לבעיות כמו אירוע מוחי, הפרעות בראייה, בעיות בשיווי משקל, אוושות בצוואר ועוד הפרעות שנגרמות משיבוש בזרימת הדם בעורקי הקרוטיס.
  • דופלר עורקי רגלייםבדיקה המשלבת דופלר ואולטרסאונד, שמדגימה את כלי הדם הגדולים שברגליים, ומאפשרת להעריך את רמת זרימת הדם בעורקי הרגליים וכפות הרגליים לאחר ביצוע מאמץ. בעזרת בדיקת דופלר עורקי רגליים ניתן לאבחן חסימות בזרימת הדם כתוצאה מקרישי דם, היצרויות בכלי דם, גידולים/מומים שמחבלים בזרימת דם תקינה ברגליים, כיבים ברגל ובכף הרגל וכיווץ ממושך בשרירי הרגל. הבדיקה נעשית גם לצורך ניטור זרימת הדם לאחר ניתוחים המבוצעים ברגליים או בכפות הרגליים.
  • דופלר ורידי רגליים וידיים – בדיקה המשמשת להערכת מצבם של הוורידים בגפיים התחתונות והעליונות. הבדיקה מסייעת לאתר חסימות בחלל הוורידים העמוקים, אי ספיקה בוורידים, היצרות/התרחבות של כלי הדם. ניתן להעריך באמצעותה את תפקוד מערכת הוורידים, לבחון דליות ברגליים ולברר את הגורמים לכאבי גפיים.
  • בדיקת דופלר tcdבדיקה למדידת אספקת הדם למוח, שמספקת אינדיקציה לתקינות של זרימת הדם בעורקים הדקים יותר, שמובילים למוח ונמצאים בגולגולת.
  • דופלר עורקי הבטן – בדיקה למדידת כיוון זרימת הדם ומהירות הזרימה. בעזרתה ניתן להעריך את תקינותה של אספקת הדם לאיברים הפנימיים, ולאתר הפרעות בכלי דם ראשיים באזור הבטן.
דילוג לתוכן