בית גאון (גיבור לשעבר) קומה 12 רח׳ פרופסור יחזקאל קויפמן 6 תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00

בדיקת EMG (בדיקת הולכה עצבית): שאלות ותשובות

עמוד הביתבלוג › בדיקת EMG (בדיקת הולכה עצבית): שאלות ותשובות

 זוהי בדיקה המודדת את תגובת השריר/הפעילות החשמלית בשריר כתגובה לגירוי של עצב המעצבב את השריר הנבדק.  

מהי מטרת הבדיקה?

מטרת בדיקת EMG היא לאתר מחלות הפוגעות בשרירים, נוירופתיה, מחלות שריר מוטוריות ופגיעה בעצב שאחראי על עצבוב השריר.

פרוצדורת הבדיקה: כיצד מתבצעת ומה חשוב לדעת?

ראשית, ינקה הבודק את העור המיועד לבדיקה.
שנית, נוירולוג המבצע את הבדיקה יכניס מחט דקיקה ביותר לתוך השריר, ויספק גירויים חשמליים בעוצמה נמוכה לעור שמעל העצב/ים הנבדק/ים, כאשר הפעילות החשמלית נרשמת ומוצגת על גבי מסך באמצעות אלקטורודות.


הפעילות נמדדת בזמן מנוחה, בזמן פעילות מועטה בה השריר מכווץ קלות ובזמן כיווץ משמעותי של השריר. כאשר רקמת השריר במצב תקין אין היא אמורה לייצר תגובה או פעילות חשמלית כלל, היה ומגלים פעילות חשמלית בעת מנוחה,  יש להניח כי קיימת בעיה עצבית שקרויה: פעילות עצבית ספונטנית. 

בתום הבדיקה, צפוי הנבדק לחוש עקצוץ קל בשרירים שיימשכו כיום-כיומיים. היה והכאב לא עובר, או אם הכאב מחמיר, במידה והפיעה נפיחות, רגישות – רצוי לגשת להתייעצות עם הרופא.   


תוצאות בדיקת EMG: אילו תוצאות מגלים באמצעות הבדיקה?

כאמור, ניתן לאבחן באמצעות בדיקה זאת  מחלות הפוגעות בתאי השרירים אשר מרכיבים את רקמת השריר, או פגיעה בתאים המעבירים עצב לשריר או פגיעה בחיבור שבין השריר לעצב. המחלות העלולות להתגלות בבדיקה זאת הם: מיאסטניה גרביס,  ALS –  טרשת אמיוטרופית צידית.
למעשה בדיקה זאת מגלה את הגורם להתכווצות של השריר, את הסיבה לחולשה בשריר, התכווצויות שרירים לא מוסברות, פגיעה בחוט השדרה ואף פגיעה במוח, היינו על האזור האחראי על השליטה .

תופעות לוואי וסיכונים:

הבדיקה אינה כרוכה בסיכון, והסיכוי לסיבוך הוא נמוך מאד. קיים חשש לדימום מקומי, זיהום או פגיעה עצבית לאזור דרכו נכנסה המחט, (לרוב זה באזור בית החזה)

מחלקת נוירולוגיה רופאים

דילוג לתוכן