בית גאון (גיבור לשעבר) קומה 12 רח׳ פרופסור יחזקאל קויפמן 6 תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00

בדיקת EMG – באיזה מקרים מפנים לבדיקה

עמוד הביתבלוג › בדיקת EMG – באיזה מקרים מפנים לבדיקה

מהי בדיקת EMG ?

בדיקת EMG – באיזה מקרים מפנים לבדיקה
בדיקת EMG – באיזה מקרים מפנים לבדיקה

בדיקת EMG הידועה גם בשם אלקטרומיוגרפיה או בדיקת סיב בודד נמנית על מערך הבדיקות האבחוניות בתחום נוירולוגיה. בעזרת בדיקה זו ניתן לאבחן מחלות ופגיעות שונות בשרירים וכן במערכת העצבים ההיקפית. הבדיקה מאפשרת לאבחן מהו סוג הפגיעה/מחלה, מהו מיקומה ומהי דרגת החומרה שלה. בהתאם לממצאים, הנבדקים מופנים לביצוע הטיפול המתאים. בדיקת EMG היא כלי עזר חשוב בסל הכלים הנוירולוגי.

הבדיקה מתבצעת על ידי החדרת אלקטרודה המחוברת למחט דקה מאוד, אל שריר הנבדק, כאשר הוא נמצא במצב מנוחה. אם השריר תקין – לא תימצא בו פעילות חשמלית בעת מנוחה. אם הבדיקה מראה שקיימת פעילות חשמלית, הדבר עלול להצביע על הפרעה כלשהי. בהמשך, השריר נבדק גם במצב של פעילות כיווץ והרפיה.

הבדיקה נחשבת לבטוחה ואין בה סיכונים או תופעות לוואי, למעט כאב קל של הדקירה במהלך ביצועה.

מתי מפנים לביצוע בדיקת EMG?

  • ככלל, מטופלים מופנים לביצוע בדיקת EMG על ידי נוירולוג פרטי או נוירולוג מטעם הרפואה הציבורית. זאת על מנת לאתר נוירופתיה, מחלות מוטוריות של השריר וכן פגיעה עצבית בעצב אשר אחראי על העיצבוב של השריר. בין המחלות והבעיות האפשריות נמנות: מיאסטניה גרביסALS, הנקראת גם טרשת אמיוטרופית צידית, מיוזיטיס, מיופתיה, מיותרופיה, פריצת דיסק ועוד.
  • איתור ואבחון תסמונת גיליאן-ברה או תסמונת מנהרת שורש כף היד.
  • כאשר אדם חש, מסיבה שאינה ברורה, בתסמינים כגון חולשת שרירים, כאבי שרירים, התכווצויות שרירים, כאבי גפיים, תחושות נימול, הירדמות של איברים, ובמקרים חמורים אפילו שיתוק. תסמינים אלה עלולים להעיד על כשל בתרגום האותות החשמליים בשריר לכדי תנועה תקינה. במקרים מסוימים, הסיבות לתחושות אלו יכולות לנבוע מבעיות בשרירים, מפגיעה בעצבים אשר מספקים את ההולכה החשמלית לשרירים, מפגיעה בחוט השדרה, ולעיתים אף מפגיעה באזורי המוח שאחראים על השליטה בפעילותם של השרירים. בעזרת בדיקת EMG הנוירולוג יכול לאבחן או לשלול קיומן של בעיות/מחלות אלה.

במידה ותוצאות הבדיקה מעידות על בעיה בקליטה ובתרגום של האותות החשמליים, אשר מגיעים ממערכת העצבים ההיקפית אל השריר – הממצאים יסייעו לאבחן פתולוגיות שיכולות לגרום לפגיעה הזו, ובהתאם לכך תגובש תכנית טיפול הולמת לנבדק.

נוירולוגיה רופאים

דילוג לתוכן